231465
Museet för krossade drömmar [Elektronisk resurs] : innanför dess dörrar väntar det förflutna : roman / Elizabeth Buchan ; översättning: Camilla Jacobsson.
Museet för krossade drömmar [Elektronisk resurs] : innanför dess dörrar väntar det förflutna : roman / Elizabeth Buchan ; översättning: Camilla Jacobsson.
Av: Buchan, Elizabeth
Utgivningsår: 2020.
Språk: Svenska
Medietyp: E-ljudbok
Kategori: Skönlitteratur
Förlag: Sekwa förlagElib [distributör]
ISBN: 978-91-88979-17-9 91-88979-17-2
Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
Inne: 0
Totalt antal lån: 0
Antal lån i år: 0
Antal reservationer: 0
Innehållsbeskrivning
Vilka föremål ur ditt liv hade du lämnat in på ett museum för krossade drömmar? Elizabeth Buchan har skrivit en riktig sträckläsningsroman om kärlek, sorg och längtan som sträcker sig från kalla krigets Prag till dagens Paris. PRAG, 1986. Laure arbetar som au pair i en tjeckisk familj som just flyttat tillbaka från Paris. Livet bakom järnridån visar sig vara svårt att förstå sig på, med en ständig känsla av att vara iakttagen. Hon förälskar sig i Tomas som tillsammans med sina regimkritiska vänner spelar musik och marionetteater. Laure dras snabbt in i ett politiskt sammanhang som är större än vad hon kan hantera. Vid en razzia på teatern skiljs Laure och Tomas åt under dramatiska former. PARIS, NUTID. Laure har öppnat ett museum för krossade drömmar. Hit kommer människor med föremål som symboliserar livets sorger, svek och förluster. Det kan vara en brudslöja, en bebissko eller en kakburk. Museet är både en plats att gå till för att prata med sina spöken, och ett ställe att söka upp för att ta farväl och gå vidare. Gömda i museets samlingar ligger skärvor av Laures historia och drömmar. Vad hände egentligen med hennes stora kärlek Tomas? "Jag ÄLSKAR romaner om kalla kriget och jag lever för kärlekshistorier Museet för krossade drömmar är en perfekt kombination av båda." MARIAN KEYES "Buchan skriver ömsint om ung kärlek ... Museet för krossade drömmar är spännande och välskriven." THE TIMES Elizabeth Buchan är en bästsäljande brittisk författare som har skrivit ett tiotal romaner. Hon arbetade bland annat som skribent och redaktör på bokförlag innan hon började skriva böcker på heltid./Innehållsbeskrivning från Elib.
Laure har öppnat ett museum för krossade drömmar. Hit kommer människor med föremål som symboliserar livets sorger, svek och förluster. Det kan vara en brudslöja, en bebissko eller en kakburk. Museet är både en plats att gå till för att prata med sina spöken, och ett ställe att söka upp för att ta farväl och gå vidare. Gömda i museets samlingar ligger skärvor av Laures historia och drömmar. Vad hände egentligen med hennes stora kärlek Tomas?/Btj.

Andra titlar av samma författare

Liknande titlar

212874
Av: Féret-Fleury, Christine
213340
Av: Frensborg, Maria
242664
Av: Nguyen, Viet Thanh
238406
Av: Therén, Ida
244982
Av: Norek, Olivier
245961
Av: Henry, Emily
236674
Av: Page, Libby
236156
Av: Folkhammar, Kristofer
249933
Av: Erikson, Thomas
231943
Av: May, Peter
237423
Av: Norek, Olivier
251745
Av: Penner, Sarah
247326
Av: Redland, Jessica
252166
Av: Burton, Jessie
236688
Av: Bergin, Birgitta
252547
Av: Ajvide Lindqvist, John
213030
Av: Macintyre, Ben
247356
Av: De Geer, Nina
237183
Av: Widmark, Martin

Sök

Språk